Dijital Pazarlama Üzerine Okunması Gereken 10 Kitap

| Kariyer Tavsiyeleri

Bu yazımızda Dijital Maraton Ekibi olarak öne çıkan dijital ve sosyal medya pazarlama kitaplarını sizler için derliyoruz. Keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz, yeni nesil pazarlamaya ışık tutan bu kitaplar için kitaplığınızda genişçe bir yer açmanızı öneririz.

Günümüzde yapılan araştırmalar reklam harcamalarının giderek dijital alanda yoğunlaşacağının sinyalini veriyor. Bu araştırmalardan biri de projede öncü olan ve iş ortakları olarak da TÜSİAD, Deloitte ve GfK‘yı yanına alan Samsung‘un Türkiye’deki Dijital Değişime CEO Bakışı adlı raporu. Dijital değişimin şirketlerdeki büyüme stratejisine olan etkisini incelediği bu raporda,  Türkiye’deki dijital değişim masaya yatırılıyor ve dijital alanda yapılan reklam harcamalarına bütçede daha çok yer verileceği belirtiliyor. Hal böyle olunca rapordan kolaylıkla şu sonucu çıkarabiliriz:  Dijital pazarlama alanında istihdam artacak.

Şirketler yapılan harcamaları ideal bir dijital strateji yaratmak için optimize edebilecek, alanında uzman, donanımlı dijital pazarlama ve sosyal medya profesyonellerini ekiplerinde görmek isteyecekler. Dolayısıyla trendlerin hızla değiştiği günümüzde, bir üst pozisyonu hedefleyen dijital pazarlamacıların ve dijital pazarlamada kariyer yapmak isteyenlerin sektördeki başarı örneklerini incelemesi, ilgili düşünce liderlerini takip etmesi ve yeni pazarlama teknikleri hakkında araştırma yapması ve dijital pazarlama üzerine uzmanlar tarafından yazılmış kitapları okuması gerekiyor. Özetle dijital pazarlamacı geride kalmamalı ve kendini sürekli güncel tutmalı.

Aşağıda bu alanda kariyer yapmak için okumanızı önerdiğimiz dijital pazarlama kitaplarını inceleyebilirsiniz:

1. Growth Hacker Marketing: A Primer on the Future of PR, Marketing, and Advertising – Ryan Holiday

dijital pazarlama kitabı

Growth Hacker Marketing bugünün güncel pazarlama anlayışını ve iş modellerini gözler önüne seriyor.  Hem kurumsal şirketlerde çalışanların hem de çeşitli e-ticaret girişimcileri de ilgilendiren Growth Hacking temel anlamda maliyetleri düşürmede avantajlı sonuçlar sağlayan teknikleri içeriyor. Ryan Holiday kitabında Growht Hacker Pazarlama kavramı ile geleneksel pazarlamanın nasıl ölçülebilir bir forma dönüştüğünü vurguluyor.

ROI değerlerinin yıllık şirket planlarını şekillendirdiği günümüzde asıl pazar yerinin müşteri neredeyse orası yani çevrimiçi platformlar olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerektiğini bizlere net bir şekilde aktaran bir kitap. Ayrıca görünür olmanın şansla ilgisinin olmadığını ve altında bir formül olduğu gerçeği üzerinde de duran Ryan Holiday,  Growth Hacker Marketing’de Halkla İlişkiler, Pazarlama, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık alanında geleceğin dinamiklerini şimdiden öğrenebilmek isteyen her pazarlamacının ilgisini çekebilecek türden bir kitap. Holiday’in diğer kitaplarını da kitaplığınızda görmek isteyeceğinize eminiz.

2. Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

dijital pazarlama kitapları

Bugüne kadar yazılan hiçbir dijital pazarlama kitabı Gary Vaynerchuck’ın yaptığı gibi “Storytelling” Türkçe ismiyle “Hikaye Anlatımı”nın önemini bu kadar iyi anlatmış sayılmazdı. Son yıllarda markalar Storytelling kavramından yararlanarak günümüz modern dünyasıyla tüketiciler arasında bir bağ yakalamaya çalışıyor. Nitelikli içerik ve doğru platformlar arasındaki ilişkinin işlendiği kitap, sade ve pratik çözümlerle büyük değişiklikler yapmak isteyen dijital pazarlama meraklılarını bekliyor.

Gary Vaynerchuk’ın “Crush It! Why Now Is The Time to Cash In On Your Passion” isimli kitabını da önermeden geçmek olmaz. En çok satanlar listesinde sıkça görmeye alıştığımız biricik şarap gurumuz Gary’nin milyon dolarlık servetinin altında şüphesiz ki yalnızca Wine Library yatmıyor, başarılı girişimlerin yanı sıra uyguladığı teknikleri paylaştığı kitapları da yer alıyor.

3. The New Rules of Marketing & PR – David Meerman Scott

sosyal medya kitap

Sıradaki kitabımız da hatrı sayılır bir bestseller. 25 dilde çevirisi yapılan kitabın henüz Türkçe versiyonu yok. Pratik anlatımıyla okuyucuların beğenisi kazanan David Meerman Scott mükemmel sonuç için bize aşama aşama neler yapmamız gerektiğini aktarıyor. Bunu bizlere aksiyon planları şeklinde sunan The New Rules of Marketing & PR kitabı, başarı hikayesi yazmak isteyen tüm girişimcileri, pazarlama ve halkla ilişkiler profesyonellerini bekliyor.

Karşılaştırmalı örnekler ile zenginleştirilen kitapta en güncel uygulamalardan Periscope ve Snapchat’i de derinlemesine değerlendirebilirsiniz. David Meerman Scott‘ı daha yakından takip etmek isterseniz diğer kitaplarına da raflarınızda yer açabilirsiniz.

4. Viralnomics: How to Get People to Want to Talk About You – Goodman Jonathan

dijital pazarlama ve sosyal medya kitap

Sosyal medya, etkileşimler ve davranış bilimine taze bir bakış açısı ile yaklaşabilmenize yardımcı olan Viralnomics’de Goodman Jonathan özetle kitle olarak sosyal platformlarda kazanmak isteyenleri hedefliyor. Hakkınızda konuşacak doğru kitleye nasıl ulaşabileceğimizin de cevabını bulabileceğimiz Viralnomics, markaların sesini duyurmak isteyen dijital medya profesyonelleri için pratik teknikler içeriyor. Hem de bu bilgiler güncelliğini yitirmeyecek türden.

Goodman Jonathan eğer sosyal medyayı ürününüz veya hizmetiniz için efektif kullanmak istiyorsanız, kitlenizin hangi alana tıkladığını bilmemizin değil, o alana tıklarken kitleyi itenin hangi faktör olduğunu bulmanızın büyük ölçekte ve uzun vadeli çözümlere ulaşmamıza nasıl yaradığını akıcı bir üslupla okuyucusuna aktarıyor. Viralnomics: How to Get People to Want to Talk About You sosyal medya pazarlaması alanında çalışan profesyoneller için çok doğru bir adres. Jonathan Goodman’ın diğer kitaplarını da araştıracağınızı düşünüyoruz.

5. The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon – Brad Stone

pazarlama kitapları

Kitapta Amazon.com‘un başarı hikayesini derinlemesine inceleyeceğiz. Asıl amacı yalnızca internetten kitap satışı olmayan Jeff Bezos’un vizyoner kimliğinin bugünün dünyasında yarattığı katma değeri ele alan Stone, okuyucularına keyifli bir deneyim sunuyor. Amazon’un lider tahtında oturmasının nedenlerinin ve diğer etkileşimde olduğu kanallara etkisi de The Everything Store’da yer alanlar arasında.

Kitabın bir ödüllü bir kitap olduğunu da paylaşmadan geçmek istemeyiz.

6. Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – C.C.Chapman, Ann Handley

pazarlama alanında kitaplar

Online içerik yönetimi hakkında çok şey bildiğimizi düşünüyoruz fakat bu kadar iddialı olmamakta fayda var. Özgün, iyi kurgulanmış, akılda kalır ve takip edilebilir bir içerik pazarlamanın ötesinde de bir şeyler yapmak lazım. Akılda kalmak ve hakkında uzun süre söz ettirecek sosyal medya kampanyaları yönetip ajansın yıldızı olmak kulağa hoş geliyor değil mi?

Blogs, YouTube, Facebook, Twitter, Google+ ve üzerine eklenen birbirinden akıllı yeni platformlar ve bu platformlarda sesini duyurmaya çağıran binlerce marka.  Bu çok bilinmeyenli denklemden doğru platformlarda doğru stratejileri izleyerek çıkmak istiyorsanız bu kitap size göre.

Online görünürlüğünü artırmak, kullanıcılarla sadık bir ilişki içinde olmak ve tüm bunları sürdürebilmenin tüyoları için Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları kitabındaki kazandıran teknikleri inceleyebilirsiniz.

7. Gerçek Zamanlı Pazarlama ve Halkla İlişkiler – David Meerman Scott

dijital pazarlama üzerine kitaplar

Gerçek zamanlı yapılan hamleler hep kazandırır. Tüm iş modellerinde de bu böyle değil midir? David Meerman Scott kitabında yalnız fırsatın farkında olmanın yeterli olmadığını, bununla beraber fırsat için hızlı aksiyon almanın gerekliliğinden bahsediyor. Gerçek zamanlı pazarlamada hatanın toleransının düşük olması konusuna da dikkat çeken yazar, uyum sağlamayan markaların pazarın dışında kalacağını vurguluyor.

Pazarlama ve iletişim ustası David Meerman Scott dijital kanallarda markanın paylaştığı ve marka adına paylaşılan tüm bilginin nasıl bir güce sahip olduğunu, kitlelerden nasıl faydalanabileceğimizi inceliyor. Yapılan büyük hataları masaya yatıran yazar, büyük resmi görmemizi sağlıyor.

8. Sosyal Medyada Yapılan Müthiş İşler / Vasat İşler – Scott Stratten

dijital pazarlama yabancı kitap

“Kitap alışılagelmişin dışında bir formatta karşımıza çıkmasıyla bile ilgi çekiyor” dersek çok da yanlış bir ifade olmaz.  İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi Scott Stratten aslında bize bir değil farklı hikayelere yer verdiği 2 kitap sunuyor. İlk kısmı dediğimiz Müthiş İşler; içerisinde pazarlama, marka yönetimi, insan kaynakları, halkla ilişkiler ve reklamcılık, sosyal medya, müşteri hizmetleri ile ilgili müthiş iş modellerini inceleniyor. Kitabın sizi harekete geçirecek birçok tüyo ile zenginleştirilmiş olduğunu belirtmekte de fayda var.  İkinci kısmı olan Vasat İşler, markaların uyguladığı başarısız iş modellerini ve yapılan yanlış tercihleri sorguluyorken esasen bize ne yapmamamız gerektiğini aktarıyor.

Esprili üslubu ve akıcı anlatımı ise yazar okuyucuları için adeta bir bonus düşünmüş olsa gerek. Sosyal medyada müthiş işler çıkarmak ve felaketlerden kaçınmak istiyorsak adresimiz bu kitap olmalı.

Konferanslarda sık sık konuşmacı olarak katılan, çok satanlar listesinde adını gördüğümüz sosyal medya gurusu Scott Stratten’ın diğer kitaplarını okumak sosyal medya pazarlamada uzmanlaşmak isteyenler için doğru bir başlangıç. CNN.com, USA Today, Fast Company,  Wall Street Journal vb. devlere danışmanlık hizmeti veren yazardan öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu inkar etmemek lazım.

9. E-Sosyal Toplum – Jeff Jarvis

r dijital pazarlama kitapları

Dijital çağda sosyal medyanın iş ve gündelik hayata etkisini inceleyen kitap, Google Olsa Ne yapardı? kitabının da yazarı dijital çağın düşünce liderlerinden Jeff Jarvis tarafından keleme alınmış.  Jarvis, kitapta alışagelmiş tüm kavramları tekrar sorgulatan internette sınırsız olmanın getirdiklerini sorguluyor. Kulağa biraz karmaşık geldi evet kabul ediyoruz.

İnternet ve sosyal medyaya şekil veren ana isimlerle de röportajlara yer veren yazar, sivri eleştiriler yapmaktan da kaçınmıyor.  Sosyal medyanın gücünden bahsederken yalnız markaların başarılı kampanyalarına değil kitleleri nasıl birleştirdiğini de dikkat çeken ve bizi farklı ülkelerden gelen siyasi devrimlere bile farklı perspektiften bakmamızı sağlıyor. Kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan kapsamlı araştırma, paylaşma üzerine kurulu bir endüstrinin yükselişe geçtiğine işaret ediyor. Gizlilik sınırları üzerine de düşündüren kitap tüm tehdit ve fırsatlar hakkında farkındalığımızı artırıyor.

Jeff Jarvis’in diğer kitaplarını hakkında fikir edinmek için Buzzmachine adlı blog sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sitede sizi dijital pazarlama ile ilgili keyifli yazılar karşılıyor olacak.

10. Satan Reklam Yaratmak – Luke Sullivan, Sam Bennett

satan reklam yaratmak

Kitap listemizi bir başucu kitabı önererek tamamlamanın güzel olabileceğini düşündük. Artık klasikleşen bu kitabı hala okumadıysanız söz veriyoruz bu gerçek aramızda kalacak. Bir an evvel kitabın güncellenmiş ve genişletilmiş yeni baskısını edinmeye bakın.

Yaratıcılığınızı arttıracak fikirlerle dolu kitapta, yazarlar başarılı reklam kampanyalarının nasıl oluşturulabileceğini derinlemesine ele alıyor. Ayrıca dinamik ve özgün olmamızın gerektiğini hatırlatırken, yeni sosyal medya platformlarını daha efektif nasıl kullanabileceğimize ve özgün içeriklerle dijital platformlarda nasıl fark yaratabileceğimize de yer veriyor.

Kitap listemizi yazımızı hızlı geçmek isteyenler için sıralayacak olursak:

  • Growth Hacker Marketing: A Primer on the Future of PR, Marketing, and Advertising – Ryan Holiday
  • Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk
  • The New Rules of Marketing & PR – David Meerman Scott
  • Viralnomics: How to Get People to Want to Talk About You – Jonathan Goodman
  • The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon – Brad Stone
  • Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – C.C.Chapman, Ann Handley
  • Gerçek Zamanlı Pazarlama ve Halkla İlişkiler – David Meerman Scott
  • Sosyal Medyada Yapılan Müthiş İşler / Vasat İşler – Scott Stratten
  • E-Sosyal Toplum – Jeff Jarvis
  • Satan Reklam Yaratmak – Luke Sullivan, Sam Bennett

Size verebileceğimiz en önemli tavsiye,  dijital pazarlamada kariyer yapma hedefiniz varsa yolunuz bol bol bu tarz kitaplar ile kesişmesine özen göstermeniz. Başarılı markalarda yer edinebilmek, yerinizi sağlamlaştırmak veya geride kalmamak için gerekli. Unutmayın dijital pazarlamada dinamikler çok hızla değişiyor.

Dünyaca ünlü pazarlamacıların yazdığı bu kitapların projelerinizde ilham kaynağı olmasını umuyoruz.

DİĞER YAZILAR