Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir Ve Ne İş Yapar?

| Kariyer Tavsiyeleri

Dijital pazarlama uzmanı olmak ve bu alanda kariyer mi yapmak istiyorsunuz? Son zamanların en gözde mesleklerinden birini gelin beraber tanıyalım.

Dijital dünyanın her birimizin hayatında fark yaratan bir etki oluşturduğunu inkar edemeyiz. Tüketici alışkanlıklarının derinden değişmesi,  bilgi ve kaynaklara ulaşırken zaman kaybının minimuma inmesi,  alternatif seçeneklerimizin çoğalması, teknolojinin bireylerle daha barışık olması ve nesnelerin interneti ilk aklımıza gelenlerden. Tabii bu etkiler saymakla bitmez.

Değişimin bu denli hızlı ve radikal olduğu günümüzde dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç ise gün geçtikçe artıyor. Dijital Pazarlama Üzerine Okunması Gereken 10 Kitap başlıklı yazımızda paylaştığımız “Türkiye’deki Dijital Değişime CEO Bakışı” adlı raporda da görüldüğü gibi dijital pazarlama alanındaki oluşacak iş fırsatları her geçen gün pozitif bir ivme kazanıyor. Sektör duayenleri dijital pazarlama için daha çok bütçe ayıracağının duyurusunu yaparken,  fırsatlar için gözümüzü dört açmamız gerekiyor. Ama öncesinde gözde mesleğimizi mercek altına almakta fayda var.

dijital pazarlama uzmanı nedir

Dijital Pazarlama Uzmanının İş Tanımı

Dijital Pazarlama Uzmanı; marka için hedef pazar ve kitleyi tespit eden, marka bilinirliğine katkı sağlayacak çalışmalar yürüten, kitle ile iletişimi güçlendirecek etkileşimler yaratan ve online ortamda proje kurgulayan ekip üyesidir. İşi gereği sosyal medya platformların önceliklerini iyi tanır. Google Analytics, SEO, SEM, banner reklamları, e-mail pazarlama, mobil pazarlama ve web sitesi güncellemesi gibi konulara da hakimdir.

Dijital Pazarlamacı markanın büyümesi ve imajının güçlenmesi için pazarlama kampanyaları tasarlar, hayata geçirir ve dijital pazara sunar. Bu görevi layıkıyla üstlenebilmek için kişi, dijital dünyadaki yenilikler doğrultusunda kendini değişen düzene hızla adapte etmeli ve pratik yapmalıdır. Çalışmalarında dijital dünyadaki birçok değişkeni hesaba katacak dijital pazarlamacıyı, dinamik ve kendini sürekli geliştireceği bir meslek hayatı beklemektedir.

“Dijital Pazarlama Uzmanı nedir ve ne iş yapar?” sorusunun cevabı dahilinde; sosyal medya platformlarını etkin kullanarak kullanıcılar ile geniş zamana yayılmış diyaloglar kurduğunu da söyleyebiliriz. Bu kapsamda markanın kurumsal hesaplarında kendi topluluğunu oluşturur ve sürdürülebilir bağlılık yaratacak stratejiler geliştirir.

dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak

Dijital Pazarlama Uzmanının hedefleri her hangi bir pazarlama profesyoneli ile neredeyse aynıdır. Bu bağlamda neler sıralayabiliriz derseniz; marka bilinirliğini artırmak, mevcut ürünü/hizmeti pazarlamak ve dönüşümlere hız kazandırmak diyebiliriz.

Pazarlamada mevcut bir tecrübeniz varsa, size dijital pazarlama kariyerinizde elbette fayda sağlayacaktır. Fakat dijital pazarlamacının geleneksel kanalları tercih etmek yerine, aktivitelerini teknoloji tabanlı platformlardan gerçekleştirdiğini unutmamak gerekli. Teknoloji ile ne kadar barışıksınız dürüstçe sorgulamalı ve gerekliyse konu ile ilgili aksiyon planınızı çıkarmalısınız. Lütfen bunun başarıya giden yolda temel şart olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin.

İş planlarını başarılı pazarlama kampanyalarına dönüştüren dijital mimarlar, potansiyel müşterinin nabzını tutar. Değişen trendleri ve talepleri analiz ederek online pazarlama stratejileri geliştirir. Geliştirdiği bu stratejiler ürüne veya hizmete ait mecralarda uygulanır. Bu aslında sanıldığı kadar kolay bir süreç değildir. Arkasında çeşitli promosyonlar, e-mail kampanyaları, markanın verdiği mesajı iletme ve internetteki hedef müşteriye ulaşmak için yapılan çalışmaları da içeren hummalı bir iş yükünü de birlikte getirir. Bu yüzden her daim zamana karşı verilen savaşta markasına avantaj sağlayabilecek stratejiler geliştiren, alanında yetkin ve süreci iyi yönetebilecek dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç vardır.

Bu temel donanımlara sahip olması gereken ideal bir dijital pazarlama uzmanından beklenen diğer önemli beceriler ise aşağıdaki gibidir:

  • Temel pazarlama bilgisi
  • Dijital pazarlamadaki ana konulara hakim olma (SEO, SEM, PPC, sosyal medya, içerik yönetimi, e-mail kampanyaları vb.)
  • Yabancı kaynakları takip edebilmesi için ileri seviye İngilizce bilgisi
  • MS Office (Excell, Powerpoint, Word, OneNote, vb.) programlarına ve en az bir proje yönetimi (Asana, Trello, Zoho vb.) programına ileri derecede hakim olma
  • Pazarlama stratejisi oluşturabilme
  • Ölçümleme araçlarını aktif kullanabilme
  • Yapılan güncellemeleri ve değişen algoritmaları yakından takip etme (Google güncellemeleri, Instagram akış algoritmasının değişmesi gibi)
  • Çok iyi derecede sunum becerisine sahip olma
  • Etkin zaman yönetimi ve öncelikleri belirleyebilme
  • Çözüm üreten, sonuç odaklı ve ekip çalışmasına yatkın olma

Dijital pazarlamacılar bir dijital ajansta ya da şirketlerin pazarlama departmanlarında çalışabilirler. Temel prensiplere hakim dijital pazarlamacılar kendi girişimlerini kurabilir ya da proje bazlı çalışmalara dahil olabilirler.

Dijital pazarlamada kariyer yapmak istiyorsanız, dijital dönüşümü yakından takip etmeli ve konu ile ilgili kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.  Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitim Programı işte tam bu noktada size güzel bir fırsat sunuyor. Kapsamlı dijital pazarlama eğitimiyle başarılı dijital pazarlama profesyonelleri yetiştirmeyi amaçlayan Dijital Maraton’da dersler sektörün önde gelen ajans çalışanları ve marka yöneticileri tarafından veriliyor.

Tüm bu fırsatlar değerlendirildiğinde Dijital Pazarlama Uzmanı olarak kariyer yapmak çok cazip geliyor değil mi? Sizi duyar gibiyiz. Bizce de evet!

DİĞER YAZILAR