Kişisel Marka Ve Online İtibar Yönetiminde Growth Hacking

| Kariyer Tavsiyeleri

Growth hacking oyunun kurallarını değiştiriyor. Peki aranızda growth hacking’in tam olarak ne olduğunu ve de kişinin marka ve online itibar yönetimine nasıl katkı sağlayabileceğini merak edeniniz var mı?  Yazımızda dijital pazarlama meraklıları için bu konuyu inceledik.

“Pazarlamada oluşan her alt başlık bir ihtiyaç üzerine veya bir sorunu çözmek amaçlı doğmuştur.” dersek pek de yanılmış olmayız. Sizce 2010’da Sean Ellis tarafından ortaya atılmasıyla beraber sık sık duyduğumuz growth hacking nedir ve hangi ihtiyaç veya soruna yönelik çözüm üretmesi için doğmuş olabilir? Şartsız koşulsuz detaylı araştırılası gerekli growth hacking genel anlamda nedir ve neye katkı sağlar gelin beraber bir göz atalım.

kişisel marka online itibar yönetimi

Growth Hacking Nedir?

Growth hacking internet projelerinin detaylı analizlerle kurgulanan düşük bütçeli yöntemlerle online pazarlanmasıdır. Birçok metrik analiz, test ve ölçümleme sürecinden geçer. Ölçümlenen en verimli sonuçlara göre aksiyonlar alınır. Başlangıçta konunun muhatabı girişimcilerin yakın markaja aldığı bir jargon olsa da zamanla büyük küçük tüm firmaları ve dijital pazarlama profesyonelleri ilgilendiren bir hal almıştır.

 • Zaman tasarrufu sağlama (Günümüzde neredeyse paradan bile değerli olan esas sermayemiz.)
 • Para tasarrufu sağlama
 • Veri analizi ve efektif dijital pazarlama stratejileri oluşturma
 • Kullanıcı trafiği artırma
 • Hedef kitleyi analiz etme ve geri bildirim alma (Her geri bildirim içinde birden fazla fırsat barındırır.)
 • Yeni müşteriler kazanma ve bunu yaparken mevcuttakini elde tutma
 • Dönüşüm oranlarını artırma
 • Müşterinin ürün ve/veya hizmet sunan tarafa bağlılığını artırma
 • Kişinin kişisel markasının gücündeki yükselişe katkısı
 • Agresif sosyal medya ve e-posta pazarlamada rakiplerden öne çıkma
 • Verimlilik artışı
 • Sistematik geliştirme
 • Marka topluluğu oluşturmanıza vb. birçok anlamda ilgili tarafa katkı sağlar.

Growth Hacking’i daha iyi anlamak için sizlere verebileceğimiz diğer bir tavsiye de; kelimeyi öbeklerine ayırıp inceleyebilmeniz. “Growth” hangi plana sadık kalıp büyüme sağlarım dediğimiz iş geliştirmeyi de içinde barındıran ilk kısım, ikincisi programcıların sorunları çözerken kullandıkları teknikler yani “Hacking” kısmı. Growth Hacker ise amacı spesifik bir ürün ve/veya hizmet için inovatif tekniklerle kullanıcı sayısını arttıran kişi. Görevlerini sınırlandıramayacağımız bu kişi, organizasyonda çapraz görevler üstlenir ve çeşitli yollarla iş geliştirir.

Growth hacking ile ilgili derinlemesine bir araştırma yapmak, videolar izlemek, örnekleri incelemek ve sorularınıza daha detaylı yanıtlar bulmak istiyorsanız GrowthHackers web stesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca en etkili growth hacking örneklerine de göz atarak, çalışmalarınız için ilham alabilirsiniz.

Online İtibar Yönetiminde Growth Hacking

Kişisel marka diyoruz evet ama biz markette yer alan bir ürün veya hizmet miyiz ki rakiplerimizden ayrışmak için markalaşmak istiyoruz? Soruyu böyle yöneltince biraz garip oluyor farkındayız. Bizimkisi eşsiz kimliğimizi online ortamda markalaştırmak.

Online dünyada marka değeri artan kişi; kitleleri arkasında sürülebiliyor, organik bir büyüme isteyen ürün ve/veya hizmet sağlayıcıların dikkatini çekebiliyor. Bu sağlayıcılar ürün ve/veya hizmetlerin marka değeri olan kişiyle birlikte anılmasını istiyor. Tüketiciler kişisel markası güçlü ve online itibarı yüksek bireylerin yorumlarıyla harekete geçebiliyor. Ayrıca kişinin uzmanlığı kapsamında online platformlarda otorite olabilmesine katkı sağlıyor.

Zaman ve sabır isteyen kişisel markalaşma sürecinde, organik bir büyüme size elbette katkı sağlayacaktır. Fakat aşağıda sıralacağımız birkaç growth hacking tekniğiyle süreci hızlandırabilirsiniz.

online itibar yönetiminde growth hacking

1. Sosyal Medya Hesaplarınızı Optimize Edin

İlk ve en basit adım sosyal görünürlüğünü optimize etmek olmalı. Optimizeden kastımız öncelikle aktif olmadığınız hesaplarına çeki düzen vermek. İsminiz arama motorlarında aratıldığında son güncellemeyi aylar önce yaptığımız bir sosyal hesap yüzünden online itibarınız değer kaybedebilir.

Bu aşamada aşağıdaki sorulardan faydalanarak bir yol hariyası çıkarabilirsiniz:

 • Hangi sosyal medya platforlarında online görünürlüğüm mevcut?
 • Aralarında aktif olmadıklarım var mı?
 • Pasif durumda olduğum hesapları aktive etmem online itibar sürecinme bir katkı sağlar mı?
 • En güçlü olduğum sosyal medya platformu hangisi?
 • Sosyal medya hesaplarımı birbirine entegre edebilir ve paylaşımlarımın daha tutarlı bir tutumda yapabilir miyim?

Optimize etmeye başlayacağımız hesaplar arasında Linkedin ve Twitter hesaplarınıza öncelik vermenizde ise fayda var.

Sosyal medya hesaplarınızı optimize ederken nelere dikkat etmelisiniz?

 • Sosyal hesaplarınızın sizinle ilgili bilgi vermesi için adınız ve konumuzdan farklı olarak akılda kalıcı bilgileri de içerisine ekleyin.
 • Profesyonel görünümlü bir profil fotoğrafı kullanın.
 • Sizin için yapılan yorumları yanıtlamaya özen gösterin.
 • Kişisel temaslar kurarak sadık bir kitle yaratın.
 • Tanınmış bloggerlar, sektör liderleri, eski ve yeni müşteriler de dahil olmak üzere takip edebilir ve kitlenizle nitelikli sohbetler yapın.
 • Konuşmalara katılarak ve nitelikli yorumlar bırakın.
 • Yaratıcı içerikler oluşturun ve düzenli olarak paylaşın.
 • Sıkıcı olmamaya özen gösterin.
 • Sosyal ağlar üzerindeki yeni özelliklere hakim olun ve yenilikleri herkesten önce hayata geçirmeye gayret gösterin.

Sosyal medyada online itibar yönetimi ile ilgili ayrıca şuradaki tavsiyelere de göz atmanızı öneririz. Konu hakkında geniş bilgi almak ve sosyal medya iletişim yöntemlerini daha yakından tanımak isteyenleri ise 22 Ekim 2016’da başlayacak Dijital Maraton Sosyal Medya Pazarlama Eğitimi‘ne bekliyoruz.

growth hacking

2. Alanınıza Otorite Olmayı Hedefleyin

Kişisel marka olmak ve online itibar kazanmak için içerik deposu oluşturmak temel şarttır. Bu uzun ve meşakkatli yolda ilk adımınızı nitelikli ve tecrübelerinizi yansıtabileceğiniz birkaç makale yazarak atabilirsiniz. Bu makaleleri kendinize özel bir blog oluşturarak yazabilir, Medium gibi online platformları kullanabilir veya diğer otoritelerin blog sayfalarında konuk yazar olabilirsiniz.

Başka bir tüyo da uzmanı olduğunuz alanda popüler isimlerin katıldığı tartışmalara dahil olmak. Aman dikkat edin; hakim olmadığınız konularda yorum yapmanız, kişisel marka ve online itibar yönetiminize katkı sağlamak yerine, tam tersini yaparak imajınızı zedeleyebilir. Ayrıca Twitter, Facebook, LinkedIn gibi hesaplarınızda bazen karşılık beklemeden bir rapor ya da araştırmanızı paylaşmanız, ücretsiz bir webinar düzenlemeniz, sizi kitleler önünde yüceltir ve etkileşimlerinizi artırır. Cömert davranın. Unutmayın paylaştıkça kazanacaksınız.

Tim Ferriss, Richard Branson, Jeff Bezos ve Elon Musk gibi isimler size tanıdık geliyor mu? Gelmiyorsa bu alanda isim yapmış ve büyük kitleleri ulaşmış girişimcileri yakın markaja alarak işe başlayabilirsiniz. Uygulanması kolay ve etkili taktikleri paylaşan bu isimler aynı zamanda size online görünümünüzü iyileştirmede, kitleler ile nasıl samimi bir dil oluşturmanızda ve mesajlarınızı hangi kanalları tercih ederek iletmemiz gerektiği konusunda yol gösterecektir.

3. Başarı Hikayenizden Bahsedin

Cesaret verecek hikayelere kimin ihtiyacı yok ki? İşinizi kurarken karşılaştığınız zorluklar, sorunlar karşısında sergilemiş olduğunuz tutum, süreç boyunca geliştirdiğiniz yönleriniz vb. detayları kitleniz merak ediyor olacak.  Hikayenizi en samimi ve en yalın biçimde karşı tarafa aktardığınız zaman bağlılıklarının artığını göreceksiniz.

Tweet atarken, paylaşım yaparken ya da yorum yazarken lütfen kendiniz olun. Taklitten kaçının. Özetle anlatacağınız özgün hikayenin kişisel marka değerinizi yükseltmesine özen gösterin.

4. Kendinizi Konumlandırın

Sağlam bir online itibar için sosyal platformlarda kendinizi markaların yaptığı konumlandırmalısınız. Bu konuda size aşağıdaki soruları yöneltmek isteriz. Sorulara verdiğiniz cevapları analiz ederek yol haritanızı oluşturabilir veya yeniden şekillendirebilirsiniz.

 • Hangi alanda adınız ön plana çıksın istiyorsunuz?
 • Belirlediğiniz bu alanda uzman mısınız?
 • Sosyal hareketliliğinizin ana amacı ne? Sattığınız bir ürün ve/veya hizmet var mı? Yoksa sadece bilgi paylaşımı için mi online görünürlüğünüz mevcut?

Tüm bunların yanında güvenilir olmaya ekstra özen göstermelisiniz. Online ortamda bu güveni sağlamak oldukça zor fakat başarabilirseniz geri dönüşü bir o kadar yüksek olacak. Ulaştığınız kitleye vereceğiniz mesaj kulaktan dolma bilgilerle değil, üzerinde düşünülmüş kaynağı olan net bilgilerle olmalı. Ayrıca eleştirileri güzel karşılamalısınız. Bu da yetenek ister. Yeri geldiğinde alçak gönüllü olmalı, yeri geldiğinde kendinizi kitleye cesur göstermelisiniz.

Son olarak, yazım hataları yapmamaya özen göstermeli ve anlatım teknikleri hakkında kendinizi mutlaka geliştirmelisiniz.

DİĞER YAZILAR