Mülakatlarda “Bu İşi Neden İstiyorsun?” Sorusunu Üç Adımda Cevaplayın

| Kariyer Tavsiyeleri

Dünyada var olan en klasikleşmiş mülakat sorularıdır; “Bize kısaca kendinden bahset” ve “Bu işi neden istiyorsun?”

İş mülakatlarında neredeyse istisnasız karşımıza çıkan bu sorular tabi ki gereklidir ve mutlaka sorulacaktır. Fakat, genellikle esas sorular bunun ötesinde oluyor.

Daha duygusal bir açıdan bakacak olursak, işi gerçekten istediğinizde bu mülakat sorularını cevaplamanız daha kolay olur. Yine de bazen çok akıcı konuşmalar yapamayabilirsiniz, işte o anda mantıklı ve etkili konuşmak için bazı tüyoları bilmenizde fayda var.

Hayatınızdaki önemli kararlardan birini verirken, aynı zamanda en iyi konuşmayı yapabilmek için şu konulara dikkat etmeniz iyi olur:

1. İstekli olduğunuzu ve firmayı tanıdığınızı belli edin.

Mülakatlarda bu tip sorular sorulduğunda, çalışmak istediğiniz firmadan bahsetmeniz gerekir. Bu yaklaşım, firmayı daha önce incelediğinizi, firma hakkında yeterince ön bilgiye sahip olduğunuzu ispat etmek adına faydalı olacaktır.

Takıma katılmak için ne kadar heyecanlı olduğunuzu göstermelisiniz ama samimi olmak kaydıyla. Eğer gerçekten bu samimiyeti hissediyorsanız, bunu dışa vurmanızda hiçbir sakınca yok. Yine de görüşmeden önce firmaya dair hazırlıklı olmanız, sizi daha iyi gösterecektir.

Bir varsayım üzerinden ilerleyelim. Diyelim ki bir butik ajansla görüşmeye gideceksiniz, alternatif cevabınız:

Bu iş ilanında ilgimi çeken şey, pozisyonun sizin ajansınızda olması oldu. Çünkü kısa zamanda ne kadar kaliteli işler ürettiğinizi ve butik bir firmayla çalışmanın kendimi geliştirmek için ne kadar iyi bir ayrıcalık olacağını biliyorum.

Küçük şirketlerde adayın bu şirket hakkında birtakım şeyler biliyor olması, şirketin ilgisini çeken bir durumdur. Özellikle araştırdığınız bilgi az biliniyorsa, bu o şirketi bir süredir yakın markaja aldığınızı gösterir ve bu da mülaktlarda sizin için bir artı olacaktır.

mulakat-sorulari-cevaplar

2. Alan için olan becerilerinizi ve deneyimlerinizi sıralayın.

Şimdi bu işe neden uygun aday olduğunuzu gösterme zamanı!

Bunu yapmanın basitçe iki yolu var; ya bu doğrultudaki geçmiş deneyimlerinize odaklanacaksınız, ya da öz becerilerinize. Genellikle işin tanımına uyup uymadığınıza odaklanmanız en iyisi. Ayrıca pozisyon için “istenen özellikler”e göz atıp, kendinizin uygun olup olmadığını da kontrol ederseniz sizin için faydalı olur. Tabi sonrasında bu özelliklerinizi mülakat esnasında çok açık bir şekilde belirtmelisiniz.

Bir Sosyal Medya Temsilcisi olarak hem iletişim becerilerimi hem de sosyal medya’da reklam yönetimi hakkında edindiğim deneyimleri gösterebilmek için bu pozisyon bana çok uygun geldi.

Konuşmanızın bu kısmını kısa tutun, amaç burada anahtar becerilerinize odaklanıp bunu karşı tarafa doğru bir biçimde aktarabilmek.

3. Kariyerinizin yörüngesinden çıkmamaya dikkat edin.

Sonunda kariyerinize adım atlatacak bir pozisyon için görüşmede olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bunu bir basamak olarak düşünmeniz en ideal olanı.

Bu alanda uzun bir yol almak istediğinizi söylerseniz, görüştüğünüz kişileri rahatlatmış olursunuz çünkü görüştüğünüz yöneticilere, doğru kişiye yatırım yaptıklarını düşündürmüş olacaksınız.

Pazarlama ve iletişim kariyerimde kendi kişisel deneyimlerimi birkaç senedir geliştirmekteyim, dolayısıyla firmanızda çalışmak bana çok mantıklı geliyor. Hem teknik becerilerimi kullanmak, hem de pazarlama hakkındaki bilgilerimi paylaşarak firmanıza katkıda bulunmak için çok heyecanlıyım.

Bu bilgileri aktarırken kendi alçakgönüllü tavrınızı da korumanız gerekiyor. Sonuçta işin özü, kendinize uygun bir alan bularak, kariyerinizde ilerlemek ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşmak.

Üç maddenin üzerinden kısaca tekrar geçmek istersek; işle alakalı becerilerinizin olması, bu pozisyona olan ilginiz ve uygunluğunuz, “Bu işi neden istiyorsun?” sorusuna verilecek en doğru cevabı oluşturur.

Mülakat esnasında konuşmayı böyle bir akışta sürdürürseniz; gereksiz detayları atlamış, yerinde ve yeterli bilgi vermiş olacaksınız.

DİĞER YAZILAR